HOLIDAY BREAK. We are on holiday. All orders will be shipped after 13.10.2023. Thank you for your patience!

Jak sadzić drzewa i krzewy?

Search Posts

Most Popular Posts

Share:

Jak sadzić drzewa i krzewy? Wydawać by mogło, że sadzenie drzew to żadna filozofia – ot wystarczy wsadzić je w glebę „zielonym do góry” i po kłopocie. Prawda jest jednak taka, że ​​nawet podczas działania czynności można popełnić wiele błędów, które zaważą na później losie posadzonej instalacji. Do niektórych z nich możemy: zły termin umiejscowienia, niewłaściwie dobrane miejsce, brak wcześniejszego postępowania w sprawie oraz nawożenie dołka, w sadzimy drzewo.

sadzenie drzewa jesienią

Jak zamontować drzewa – jaki termin to podstawa

O ile tzw. sadzonki doniczkowe są dostępne przez cały rok i na dobrą sprawę mogą sadzić je przez cały okres wegetacyjny, o ile później każdego roku mogą uzyskać drzewo i krzewy z odkrytym systemem korzeniowym. Kupno roślin właśnie w tym okresie (październik-listopad oraz marzec-kwiecień) przynosi za sobą największą  zaletę . Rośliny w tym okresie są zmniejszone oraz możemy dodać wybór gatunków i odmian. Rośliny sadzone jesienią również bardzo dobrze się zachowują, ponieważ gleba w tym okresie jest wilgotna, a rośliny są w stanie spoczynku. Bardzo ważne, aby rośliny z tzw. „gołym korzeniem” posadzić  bezpośrednio po podłożu .

Sadzenie drzew i krzewów – przygotowanie

już na kilka miesięcy przed planowanym sadzeniem rośliny, z której pochodzi teren. Glebę przeznaczoną pod uprawę nowych drzew i krzewów zaczęto bardzo skrupulatnie  odchwaścić , aby uzyskać wpływ na skutki uporczywych, wieloletnich chwastów, takich jak np.: perz czy podagrycznik. Chwasty te możemy usuwać mechanikznie bądź też gotowych  herbicydów , które ułatwią nam zadanie. W celu użyźnienia i poprawy konstrukcji przeznaczonej pod nowe nasadzenia warto również wykorzystać rośliny na tzw. zielony nawóz, który w naturalny sposób  wzbogacą glebę w materię organiczną  lub używa do tego celu  obornik granulowany .

jak sadzić drzewa - przycinanie skąd korzenie

Jak przygotować rośliny do montażu?

Gdy już jesteśmy w stanie korzystać z upragnionych roślin, nie ma na co czekać! Rośliny z odkrytym systemem korzeniowym należy jak najszybciej posadzić. Jeśli z przyczyn organizacyjnych nie jesteśmy w stanie tego zrobić od razu, należy uzyskać  zysk zadołować . Na kilka godzin przed sadzeniem, dobrze jest wstawić do wiadra z wodą. Dziesięć minut namaczania korzeni to również idealna pora na aplikację szczepionki mikoryzowej lub stosowanie podobnego preparatu  Humistar Micro WG  do zaprawienia korzeni.

Dołki przeznaczone do sadzenia drzew i krzewów poprosiły wykopać  dwa razy większe niż system korzeniowy  sadzonych roślin. Będziemy wtedy dodawać rośliny w glebie, a jej korzenie nie będą nam się zawijały. Przed posadzeniem należy przyjrzeć się jej systemowi korzeniowemu i dokładnie dokładnie  przyjrzeć się korzeniom  , zawijającym się, ułamanym iw innym sposobie zachowaniach korzeni.

Podczas sadzenia nie zaleca się stosowania nawozów mineralnych z zawartością azotu, szczególnie jesienią. Dopiero na wiosnę u już posadzonej rośliny możemy pokusić się o zastosowanie wieloskładnikowych nawozów mineralnych. dlatego też dodać  nawożenie podobnie i dodać do dodatku wzbogacającego dodatek  (np.  mączki bazaltowej ). Idealny do wzbogacenia podłoża będzie obornik. Stosujemy obornik, który musi być przekompostowany, aby nie palić korzeni. Obornik  rozsypujemy dookoła korzeni, ale tak, aby się z nimi nie stykały. Dlaczego? Jest to patent, aby pobudzić roślinę do lepszego ukorzeniania się. Korzenie będą się rozprzestrzeniać, podążając za składnikami pochodząmi.

jak posadzić drzewo z odkrytym systemem korzeniowym

Jak sadzić drzewa z odkrytym systemem korzeniowym?

W celu poprawnego posadzenia drzewa najlepiej wziąć sobie kogoś do pomocy. Jedna osoba powinna trzymać roślinę i pilnować, aby została umieszczona w dołku prosto, podczas gdy druga będzie powoli zasypywać dołek. W trakcie zasypywania sadzoną rośliną należy delikatnie potrząsać i na bieżąco delikatnie dociskać ziemię, aby zapobiec powstawaniu komór powietrznych dookoła bryły korzeniowej. Jeżeli miejsce szczepienia znajduje się u dołu rośliny (jak w przypadku drzewek owocowych), należy pozostawić je około 10 cm nad powierzchnią gruntu. Po całkowitym zasypaniu dołka roślinę należy obficie podlać, dzięki czemu gleba dodatkowo osiądzie i oblepi korzenie. Dookoła posadzonej rośliny warto uformować z ziemi misę, aby ułatwić sobie późniejsze podlewanie.

ściółkowanie posadzonego drzewa

Sadzenie drzew i krzewów – pielęgnacja po posadzeniu

W przypadku sadzenia niektórych drzew (szczególnie na podkładkach skarlających) koniecznością bywa umieszczenie w glebie palika. Po przywiązaniu do niego drzewa będziemy mieć pewność, że nie przewróci się ono pod wpływem wiatru i dużej ilości owoców. Po posadzeniu wskazane jest również wykonanie zabiegu ściółkowania, który zapewni lepsze warunki wilgotnościowe oraz zmniejszy ryzyko przemarznięcia korzeni w zimę. Jeśli jako ściółkę wykorzystamy materiał organiczny (korę, słomę, liście), to również dodatkowo wzbogacimy glebę w składniki pokarmowe i materię organiczną.

Czy nawozić dopiero posadzone drzewa i krzewy?

W trakcie i bezpośrednio po sadzeniu drzew nie należy dodatkowo użyźniać gleby nawozami mineralnymi. Jeśli jednak mamy ubogą glebę oraz nie użyźnialiśmy jej wcześniej zielonym nawozem, obornikiem granulowanym, ani innymi nawozami organicznymi, wówczas dobrze będzie, jeśli wiosną rozpoczniemy nawożenie mineralne. Szczególnie w przypadku, gdy do ściółkowania wykorzystaliśmy nieprzekompostowaną korę, trociny lub inny materiał o dużej zawartości węgla organicznego i małej azotu, powinniśmy prowadzić regularne nawożenie azotowe w okresie marzec-lipiec. Do tego celu doskonale sprawdzi się uniwersalny nawóz ogrodowy.

przycinanie po posadzeniu drzewa

Jak prawidłowo sadzić drzewa i krzewy – cięcie po posadzeniu

Świeżo posadzone rośliny należy  przyciąć , aby ustalić dysproporcje źródła podziemną i nadziemną rośliny. źródło od końca osadzania, cięcie obliczone jako  źródło . Młodym drzewem usuwamy pędy nadłamane, wyrastające zbyt nisko oraz skracamy o 30-60% pędy, które chcemy, aby się mocniej rozgałęziły. W przypadku postępowania również przycinamy przewodnik oraz bardzo skracamy pęd prowadzący z nim. W przypadku, gdy zwykle po prostu skracamy pęd, aby rozkrzewianie się rośliny.

Related Posts

Albinism in the World of Botany.

Content   Treść   The Mystery of Plant Leukemia. I found something that combines plant biology with human medicine – plant albinism, also known as

Home cultivation of tomatoes.

Content   Treść   Growing tomatoes at home By growing tomatoes in our own garden, we have access to healthy vegetables at our fingertips. Ropes